Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
منو

فن کویلوظیفه این دستگاه دمیدن هوای مطبوع به داخل فضای مورد نظر می باشد. فن کویل دستگاهی شامل  فن دمنده هوا و کویل جهت تبادل حرارت می باشد .چرخش آب سرد درون کویل (که از طریق چیلر تامین می شود) و عبور هوا از روی این کویل سرمایشی باعث تولید هوای خنک و مطبوع میشود. از طرفی گردش آبگرم درون کویل (که از طریق موتورخانه و یا پکیج تامین میشود) و عبور هوا از روی این کویل گرمایشی باعث تولید هوای گرم و مطبوع در زمستان  می شود. فن‌کويل‌ها را به وسيله يک سويچ روشن/خاموش و يا ترموستات میتوان کنترل کرد.

طراحي و کارکرد فن کويل‌ها

انواع مختلفي از فن‌کويل در نقاط مختلف دنيا به کار مي‌رود. فن کويل در اتاق و يا فضايي که در آن قرار دارد، ممکن است بصورت پنهان و يا نمايان باشد.
فن کويل نمايان مي‌تواند ديواري (Wall Mounted)، ايستاده (Freestanding) و يا سقفي (Ceiling Mounted) باشد و به طور کل شامل يک محفظه مناسب براي حفاظت و پنهان کردن خود دستگاه فن کويل مي‌باشند.

فن کویل هایزمینی یا ایستاده

فن کویل های زمینی که امروزه دارای تقاضای کمتری هستند، نوعی از فن کویل ها می باشند که معمولا  بیشتر در بیمارستان ها و فضا های آموزشی مورد استفاده قرار می گیرند. فن کویل های زمینی معمولا مکش هوا را از پایین و دهش هوا را از بالای دستگاه انجام می دهند. در مکان هایی که نیاز به بازسازی دارند و امکان شکافتن سقف و جانمایی فن کویل های سقفی وجود ندارد، استفاده از فن کویل های زمینی می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. این دستگاه ها معمولا در ظرفیت های 200 تا 1000 CFM تولید می شوند

فن کویل های دیواری

فن کویل های دیواری معمولا به دلیل شباهتی که به کولرهای اسپلیت دارند، مورد اشتباه قرار می گیرند. این دستگاه ها همانطور که از نام آن ها مشخص است، بر روی دیوار نصب می شوند. امروزه به دلیل قرار گیری این دستگاه بر روی دیوار از این نوع فن کویل کمتر در ساختمان های مسکونی استفاده می شود. فن کویل های دیواری در فضاهای تجاری مانند بانک ها و مغازه ها به دلیل نصب آسان تر و همچنین مکان هایی که نیاز به بازسازی دارند و امکان لوله کشی مجدد و خراب کاری ساختمان وجود ندارد، مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها در ظرفیت های 300 تا 800 CFM تولید می شوند.

فن کویل های کاستی یک طرفه و چهار طرفه

فن کویل های کاستی معمولا در دو نوع چهارطرفه و یکطرفه تولید می شوند. فن کویل های کاستی بیشتر در مکان هایی نظیر مغازه ها، مجتمع های تجاری، ادارات و …. مورد استفاده قرار می گیرد. فن کویل های کاستی یکطرفه نیز می تواند گزینه مناسبی جهت جایگیزینی در ساختمان های مسکونی به جای فن کویل های سقفی توکار باشد.

فن کویل های سقفی

مزایا / معایب :

1-انعطاف پذیری بالا جهت استقلال هر فضا در ظرفیت های مختلف

2- دارا بودن انواع مختلف، متناسب با سلیقه و نوع کاربری فضا

3- عدم نیاز به کانال کشی و معماری زیباتر

نگه داری فن کویل
فن کویل هاباید از لحاظ راندمان بهینه در سال کنترل شوند. مهم ترین بخش نگه داری فیلترها می باشند که باید شسته یا تعویض شوند. اگر فیلترها به طور مرتب تمیز نشوند حجم هوای خروجی از آنها کم شده و به فن فشار وارد می آورد. موارد دیگری که نیاز به کنترل دارند فن ها، کویل و سینی تخلیه می باشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

(کلیه حقوق این سایت برای شرکت تهویه جاوید میباشد)
گروه برنامه نویسی دارکد