Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
منو

چیلرسیستم های تهویه مطبوع یکی از مهم ترین تجهیزات ساختمان است ، فرض کنید در یک ساختمان مصالح ساختمانی به روز دنیا استفاده شده باشد و از نظر زیبایی نیز زیباترین ساختمان دنیا لقب بگیرد ، اما سیستم تهویه مطبوع مناسب طراحی و اجرا نشده باشد، آنگاه به دلیل نبود هوای مطبوع زندگی کردن در آن ساختمان  سخت خواهد بود ، تصور کنید شما دربهترین ساختمان دنیا باشید ولی در تابستان احساس گرما بکنید ، با این تفاسیر می توان گفت که طراحی انتخاب و نصب مناسب ترین سیستم تهویه مطبوع در ساختمان ضروری می باشد.

چیلرها به دلیل قابلیت تولید آب خنک در نرخ جریان بالا و ظرفیت برودتی بالا به عنوان سیستم های تهویه مطبوع مرکزی نامیده می شوند. . در واقع چیلر نوعی پمپ گرمایی به حساب می­ آید. این تجهیزات سرمایشی ، گرما را از فضای داخلی می گیرند و آن را بوسیله برج خنک کننده یا کنداسور هوایی به فضای خارجی هدایت می­ کنند. حرارتی که از سیال گرفته شده، به عنوان یک محصول جانبی ، یا باید به محیط خارج دفع شود یا برای مقاصد گرمایی استفاده شود. تفاوت عمده این سیستم سرمایشی با کولر گازی در این است که توان و ظرفیت چیلر خانگی نسبت به کولر گازی بسیار بالاتر است.

اجزای چیلر:

کمپرسور یا ژنراتور

  کندانسور  

شیر فشار شکن

 اواپراتور چیلر

انواع چیلر:

چیلر ها به دو دسته چیلر تراکمی و چیلر جذبی تقسیم می شوند.

تفاوت چیلرهای تراکمی وچیلرهای جذبی:
به طور کلي چيلرهاي تراکمي از انرژي الکتريکي و چيلرهاي جذبي از انرژي حرارتي به عنوان منبع اصلي براي ايجاد سرمايش استفاده مي کنند

چيلرهاي جذبي از بعضي لحاظ شبيه چيلرهاي تراکمي عمل مي کنند که مهمترين اين شباهتها عبارتند از:
در اواپراتور از گرماي آب تهويه ساختمان براي تبخير يک مبرد فرار در فشار پايين استفاده مي گردد.
گاز مبرد فشار پايين از اواپراتور گرفته شده و گاز مبرد فشار بالا به کندانسور فرستاده مي شود.
گاز مبرد در کندانسور تقطير مي گردد.
مبرد در يک سيکل همواره در گردش است

چیلر تراکمی:

چیلر های تراکمی از چهار قسمت تشکیل شده است که شامل کندانسور و اواپراتور و شیر انبساط و کمپرسور می باشد. در اواپراتور مبرد به صورت مایع اشباع یا نزدیک به مایع اشباع در دمای پایین و فشار پایین وارد می شود و با عمل گرفتن گرما از هوا یا آب(سیال ناقل) در همان فشار پایین به بخار تبدیل می شود. این گرما باید از مبرد جدا شود.

چیلر تراکمی

اساس  کار سیستم های تراکمی یا ضربه ای و همچنین جذبی ایجاد شرایطی است که در آن امکان انتقال حرارت به محیط های اطراف ایجاد گردد.

چیلر های جذبی

چیلرهای جذبی مبنای عملکرد آن، جذب آب مقطر توسط لیتیوم بروماید می­باشد. ابتدا آب مقطر در فشار خلا با گرفتن گرما از آب چیلد واتر تبخیر می­شود؛ بخار تبخیر شده توسط لیتیوم بروماید جذب شده و لیتیوم بروماید اشباع شده توسط پمپ ابزوربر به ژنراتور فرستاده می­شود. در ژنراتور با استفاده از انرژی گرمایی محلول لیتیوم بروماید احیا می­گردد و بخار آب از آن جدا می­گردد. محلول لیتیوم بروماید غلیط جهت جذب دوباره بخار آب مقطر به ابزوربر فرستاده می­شود و بخار آب جدا شده به سمت کندانسور فرستاده شده پس از تقطیر در محفظه کندانسور چیلر جذبی به سمت اواپراتور جهت تبخیر و گرفتن گرما فرستاده می­شود.

چیلرهای جذبی را براساس روش­های احیا در ژنراتور چیلر جذبی و نوع منبع گرمایی تقسیم بندی می­گردد:

دسته بندی انواع چیلر جذبی لیتیوم بروماید از نظر چرخه غلیظ سازی ماده جاذب

  • چیلرهای جذبی تک اثره
  • چیلرهای جذبی دو اثره
چیلر جذبی تک اثره
چیلر جذبی دو اثره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

(کلیه حقوق این سایت برای شرکت تهویه جاوید میباشد)
گروه برنامه نویسی دارکد