Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
منو

شیر بالانس و انواع آن:بالانس هیدرونیک یک نیاز اساسی برای عملکرد بهینه و پر بازده سیستم های تهویه مطبوع است. هدف اصلی طراحی این سیستم جلوگيري از توزيع نامناسب و غير يكنواخت جريان در سيستم هاي سرمايشي و گرمايشي و همچنين حذف جريان اضافي است.

از اين نوع شير بالانس براي محدود كردن مقدار جريان عبوري از لوله استفاده مي شود تا جريان اضافي از يك مسير عبور نكرده و به اين ترتيب در نقاط ديگر سيستم كمبود جريان ایجاد نشود. علت اصلی بروز مشکلات در سیستم های گرمایش سرمایش ساختمان، وجود جریان های اشتباه در سیکل این سیستم ها می باشد. در این صورت راه حل مشکل می تواند نصب شیرهای تنظیم و راه اندازی دوسویه، تنظیم کننده اختلاف فشار و یا تنظیم کننده جریان در لوله های متناظر باشد. دنبال کردن فشار در یک سیکل گرمایش سرمایش علت بروز مشکل را روشن می سازد.

انواع شیر بالانسینگ:

شیرهای بالانس دستی

شیرهای بالانس دستی توسط اپراتور و براساس جریان مورد نیاز سیستم گردشی در دلتا پی سیستم تنظیم می‌شود. شیرهای بالانس دستی در کارخانه سازنده براساس دلتا پی و میزان باز بودن شیر در سایزهای مختلف مورد تست قرار می‌گیرند و بر این اساس یک نمودار برای جریان‌های مختلف آنها ارایه می‌شود.

شیرهای بالانس دستی قیمت نسبتا مناسبی دارند و پس از تنظیم می‌توان برای مدت طولانی بدون نیاز به هزینه نگهداری بالا سیستم را بالانس نگه دارد. از همین رو شیرهای دستی پر مصرف‌ترین نوع شیرهای بالانس هستند.  اما اشکال آنها آنجایی است که فشار سیستم تغییر کند. در زمانی که به دلیل تغییر منحنی سیستم و تغییر نقطه عملکرد پمپ فشار مدار گردشی تغییر می‌کند از آنجاییکه شیر برای دلتا پی خاصی تنظیم شده است با تغییر دلتا پی عملا شیر از تنظیم خارج می‌شود. این مشکل در ساختمان‌های بزرگ بسیار مهم است.

manual balancing

شیر های بالانس اتوماتیک

شیر بالانس اتوماتیک بمنظور همسان سازی فشار آب در شبکه لوله کشی تاسیسات حرارتی و برودتی ساختمان بکار می رود. از آنجاييکه فشار هيدروليکي آب در شبکه لوله کشي، در طبقات مختلف ساختمان متفاوت است. همچنين ميزان افت فشار در تجهيزات مختلف تاسيسات نظير فن کویل ها، هواسازها و … متفاوت است. اين موضوع سبب اختلاف دبي عبوري از فن کویل ها و هواسازهاي مختلف ساختمان و تغییر بار حرارتی و برودتی در طبقات مختلف ساختمان مي گردد.
شيرهاي بالانس اتوماتيك تجهيزاتي هستند که موجب بالانس دبي آب در بخش هاي مختلف سيستم هاي گرمايشي و سرمايشي ساختمان مي گردد که بوسيله كنترل فشار در داخل سيستمها بالانس اتوماتيك به صورت دايمي از مقدار بار 0 تا 100 درصد، دبی آب با جريان متغير تامين مي شود. بدين ترتيب دبي آب عبوري و انرژي مورد نياز هر فن کویل و بدنبال آن بار گرمايشي و سرمايشي ساختمان به صورت متعادل توزيع مي گردد.

Automatic balancing

از شیر بالانس برای جلوگیری از بروز مشکلات زیر استفاده می گردد:

  • برخی اتاق ها در ساختمان تقریباً هیچگاه به دمای (حرارت یا برودت) دلخواه نمی­رسند.
  • گرمایش سیستم پس از راه اندازی بسیار طول می کشد.
  • نوسان بسیار زیاد دمای اتاق خصوصاً در زمان­ هایی که دیماند حرارتی پایین است.
  • مصرف انرژی بسیار زیاد علیرغم نصب رگولاتور دما در اتاق.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

(کلیه حقوق این سایت برای شرکت تهویه جاوید میباشد)
گروه برنامه نویسی دارکد